I. FEJEZET - ALAPOK
A blog az Estel Technologies ltd fantázianevű bűnszervezet tapasztalatai alapján készült, de nem kizárólag róluk szól, mivel nyom nélkül felszívódtak. Ezek a gyávák alakot és nevet váltanak, sűrűbben, mint Te alsóneműt. Nem segít, ha megjegyzed, hogy Estel Technologies...Tanuld meg felismerni őket!
Egyébként ilyesmi neveken is futottak/futnak, hogy "immediate...valami", ezeknél egészen elgurult a gyógyszer, van immediate permax, relpax, chantix, avonex, lotemax, keflex, hiprex, mentax és olux is. Hiányoltuk a xanax-ot....de van "Quantum i800 Bumex"...az X-fétis legyen gyanús! 🤣
Most éppen a "Bitcoin Peak (ai)" az aktuális, meg a "Nearest Edge" (és Sebestyén Balázs kamu identitása, de a futottak még kategóriában találkozni Gubndel Takács Gábor arcával is). Olyat is futtatnak, hogy "Bit 9.1 Maxair" (inkább légfrissítőre hajaz, semmint Ai kriptokereskedő robotra...) platform. De fut még az "Eclipse Earn" nevű baromság is, ahogyan a "Bitcoin Trader AI". Mint látjátok akár napi 20 új állatságot is kitalálnak, de arra nincs idejük, hogy tökéletes munkát végezzenek, egyes elemek és minták zavarba ejtően ismétlődnek, ezeket ismerd fel!
Végigcsináltuk, hogy Neked ne kelljen! ;) Az esteltechnologies.ltd oldalán (ami jelenleg (2024.09.06. napjától) már nem is elérhető) lehetett regisztrálni Forex szolgáltatások igénybe vételére, melyhez "automatizált arbitrázs kereskedő robot" (mesterséges intelligencia a hívószó, ez most trendi) is dukál. Ez sok ember érdeklődését felkeltheti, ugyanis a klasszikus nigériai trónörökös e-mailes átverések, vagy a romantikus-randis lehúzások gyatra angolsággal / magyarsággal megírva most nem tárgyai e leírásnak. Sajnos (meg nem bántva senkit) aki azoknak bedől, az menthetetlen...
Node, amit tudnunk kell az új generációs csalásokról, az alapvetően a kifinomultság. Az illető (átlagember) nem feltétlenül veszi észre azokat az árulkodó jeleket, amelyeket észre kellene, hogy vegyen, ebben próbál ez a cikk (sorozat) segíteni.
Figyelem! Az elkövetők hihetetlenül szuggesszívek és megnyerők tudnak lenni, nagyon "észnél kell lenni", ugyanis ennek is (mint minden átverésnek a világon) alapvetően három tartópillére van, melyre épít:
- az egyik a megtévesztés és a díszletek, valamint egy innovatív és korrekt hívójel (ilyenek a kriptovalutás befektetések, vagy az AI mostanában - valljuk be egy mosóporos piramisjáték ötlete már keveseket indít be...) ,
- a másik a saját elesettségünk / kapzsiságunk,
- a harmadik pedig az emberi természet adta kíváncsiság, melyet fordított pszichológiával tüzelnek tovább, de ezekről később.
Nagyon jó leírások és cikkek születtek már ebben a témában, de sajnos kellő publicitást még mindig nem kap a dolog, illetve alapvető biztonsági ismeretek, helyesebben azok hiányosságai jellemzik a társadalom nagy részét.
Íme egy remek angol nyelvű site, ahol a gyanús brókerekről lehet olvasni, eleve kereső funkcióval (a linken az Estel Technologies van célkeresztben, de nagyon jó támpontokat hoz a csalók felismeréséhez, úgyhogy az is olvassa el, aki nem tud angolul, fordítóval már nem kunszt a magyarítás!):
https://www.personal-reviews.com/2022/03/estel-technologies-review-esteltechnologies-ltd-scam/
Megjelent egy sommás magyar cikk is nemrég, hiánypótló, kötelező olvasmány (több ilyet!):
Márpedig "amíg szar van, légy is lesz", azaz csak akkor tudjuk a nehezen szerzett pénzünket biztonságban tudni, ha vannak ökölszabályok, melyeket betartunk és semmilyen körülmények között nem hágunk át. Ezekkel folytatjuk máris, de elöljáróban mindenkinek, aki még nem látta a Wall Street farkasa című zseniális alkotást, kötelezővé tenném annak megtekintését. Ami ott zajlik az emberek behúzását, meggyőzését, bizalmába férkőzését illetően minden mai csaló kompánia kanyar nélkül lemásolt, tuti receptje!
ELSŐ RÉSZ
Biztonsági alapismeretek, melyek hiányát a csalók kihasználják
1) Dombornyomott kártyával fizetni ismeretlen, gyanús, átirányított oldalon tilos és életveszélyes! A csalóknak általában nincs identitása, kamu cégnéven futnak, vagy névazonosságot használnak ki. Mint az "Estel Technolgies ltd.", amely szintén nem létező cég, de ilyen a "Colville Capital" is, ami egy létező befektetési csoport Észak-Karolinában (itt a valós weblap: https://colvillecapital.com), viszont a csalók ezt használják ki, ez a csalók weblapja: https://colville.trade/.
Ezért közvetlenül nagyon ritkán lehet netes befizetést eszközölni a weboldalukon keresztül (általában van összetákolt weboldaluk, ennek minőségére még kitérünk).
Ha egy ismeretlen, nem megbízható partner (hogy mitől az, azt lásd lentebb) pénzt kér tőlünk, kétszer is gondoljuk meg, hogy megadjuk-e a kártyaadatainkat. Ha ugyanis megtettük, és nincs kétfaktoros azonosításunk minimum, akkor könnyen azon kaphatjuk magunkat, hogy a teljes hitelkeretünket kimerítették, a számlánkat leürítették. Ez ellen a minimum védelem tehát a 2FA, de tudjuk javasolni a Revolutot, amelynek van virtuális, egyszer használatos hitelkártya szolgáltatása. Ez azt jelenti, hogy egy terhelést követően a kártyaadatok többé nem használhatók. Okos!
Egy másik példa: Amazon bontatlan csomagokat kínálnak 3500 ft-ért (mi van??!), ez a cím:
unclaimed-parcels.com + valamilyen paraméter, általában Facebookon támad.
Természetesen átverés, egy külső cégen keresztül kell fizetni, ide irányít:
gogetfunland.com
vagy
bestcount.click
és társai. Értitek ugye? Az Amazon egy kicsi sufni cég, nem tudott még kidolgozni szegény a saját felületén kártyás fizetési rendszert! 🤣🤣🤣
Másik full kamu az Aldi lekoppintása, ahol DeLonghi kávéfőzőket árulnak 800 Ft-ért (ez is hihető 🤔?)
https://tinki.info + speciális paraméterezés
ez ide irányít:
pandas.sbs
Viszonylag klasszikus formula egy jól csengő magyar vállalatba bevásárolni magad. Mivel szegény OTP-t a csalók már csapágyasra hajtották, hát leporolták a MOL-t, és itt is Sebestyén Balázs, sőt a köztársasági elnök maga próbál meggyőzni minket...várjunk...Sulyok Tamás az államfő jelenleg ugye? Ó Istenem, a fotója is stimmel, mégis azt adták a szájába, hogy "cégünk növekedni fog". Ez a (vélhetően ukrán) bűnszervezet ennyire végtelenül primitív, hogy összekeverték Sulyok Tamás Hernádi Zsolt Tamással, a MOL elnök-vezérigazgatójával! 🤣🤣🤣. Az már csak hab a tortán, hogy a link egy "alec.mom" oldalra mutat. Majdnem sikerült, a MOM legalább létező cég, igaz optikai eszközöket gyárt...van "bronazite.com" is. Több száz domaint regisztrálnak hetente és forgatják olyan sebességgel, hogy ne akadj a nyomukra. De általában ultra béna a név és/vagy gyanús a domain. Vedd észre, légy erre érzékeny!
ha be akarsz fektetni, ide irányít tovább:
WF Digital Economy vagy IIE+ - ezek is kamu platformok, ezekről a blogsorozat III. részében olvashatsz majd!
Szóval soha ne dőljetek be semmilyen átirányítós fizetésnek, mert az mindig illegális és/vagy átverés. MINDIG!
2) Mielőtt utalunk, győződjünk meg a cég valódiságáról. Hazai / nemzetközi cégjegyzékben kutakodjunk, illetve gyanús jel az is, ha nem látható a cégről semmilyen adat a neten. Tudvalévő, hogy a Google gyorsan dolgozik, nagyon friss lehet az átverés, ha a Google még nem látja. Mire nyilvánvalóvá válik a csel, addigra a cég felszívódik nyom nélkül és új néven kezdi újra és újra és újra az idők végezetéig. Nagyon ajánlott oldal a scamadvisor, azon csekkolni a céget szinte alapvető fontosságú (hasznos keresők lentebb)! Az Estel Technolgies nevű csaló banda ügyesen úgy választott nevet, hogy gyakorlatlan szemet megnyugtassa, hiszen valóban létezik már egy ilyen nevű cég, amely mobil fizetési megoldásokkal foglalkozik, de futott ilyen néven indiai cég is, azonban a legordítóbb a LEI azonosítójuk volt (lásd: 3. pont).
Hasznos keresők, amiken feltétlenül futtassuk át a kiszemelt szolgáltatót:
https://payback.com/black-list-scams/
https://www.scam-detector.com/
3) LEI azonosító - mi ez?
"A LEI-kódok célja, hogy pénzügyi tranzakciók során a partnerek könnyebben azonosíthatók legyenek. A kódok kiadását a GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation) globális ernyőszervezet szabályozza.".
Másik definíció szerint: "A LEI-kód vagy Jogalany-azonosító egy 20 szimbólumból álló egyedi kód, melynek segítségével a globális pénzügyi rendszeren belül lehetővé válik az azonosítás. A LEI-kódot minden cég egyszer kapja meg, a kód egyedi."
Nos egy bróker cégnek muszáj ezzel rendelkeznie és a bizalom megalapozása érdekében a weblapjukra ezt fel is tették. Az Estel Technologies ltd. LEI kódja valid volt és ki is dobta a céget a LEI kód kereső (pl.: https://search.gleif.org/#/search/). Itt a legtöbben elégedetten csettintenek, hogy oké, nincs itt semmi gond. De van. Tessék mélyebben utánanézni a találatnak! A LEI azonosítójuk (391200AU7MBGLOT75B30) ugyanis egy hasonlo nevu cégre mutat (ESTEL Europe GmbH), amiről ha tovább kutatunk kiderül, hogy férfi borotválkozási piperében utazik. Ügyes nem? Ugye Önt nem verik már át legközelebb? Ugyanis ma ESTEL, holnap SHIMANOO, vagy TEESLA, vagy bármi. Az ESTEL-féle rablók ugyanis nem tűnnek el, csak átnevezik magukat 3 hetente, ha forró lesz a talaj. Új identitás, új logó, új weblap, stb.
4) Mindig csekkoljuk a partner elérhetőségeit! Nincs kontakt? Sajnos ez sem tűnik fel sok embernek. Nincs. Sem cím, sem email, sem telefonszám, maximum egy form, amin üzenhetünk. Több, mint gyanús!
5) Jogi nyilatkozatok. Az Estel Technologies ltd. e tekintetben kifejezetten ügyes volt. Szentelt egy külön menüpontot ennek, azonban avatott szem hamar észrevehetett egy dolgot a közepesen (inkább gyengén) szövegezett jogi nyelvezeten és a semmitmondó tartalmi elemeken kívül: a jogi nyilatkozatokon sem volt sem kontakt, sem azonosító, sem fejléc, sem lábléc, sem cégszerű aláírásnak tűnő bármi, sem a CEO neve, elérhetősége, semmi, semmi. Ez annyit ér, mint a részeges Sanyi bácsi kockás lapra firkált váltója a kocsmában, amin megígéri, hogy megadja a három kisfröccs árát, eskü...
6) URL / domain - vörös zászló, ha a weblap domain vége "egzotikus", azaz a valami.com, .hu, vagy .org helyett például .cc (Kókusz-szigetek!) .info .pro .ltd és egyéb, általában banánköztársaságok és offshore / illegális cégek által használt gyenge regisztrációk állnak.
A Bitcoin Peak (ai) gagyi fos itt érhető el:
Emberek! Kiabál az ".xyz"!
7) Ne fizess kriptóval! Soha! Vonzó lehet az a magyarázat, hogy így lenyomozhatatlan a tranzakció, de ízlelgessük ezt a kijelentést még egy kicsit...lenyomozhatatlan...megvan? Ha elengedtünk egy transzfert egy ismeretlen által megadott kripto-tárcába, annak nagy valószínűséggel bye-bye.
8) Az okos ember mások hibájából tanul, de a hülye...Pontosan így van! Kutass mások véleménye után, lásd 2. pont. Légy kifejezetten gyanakvó és rosszhiszemű! A 2. pontban lévő scam-keresőkön túl keresd a Google segítségével cég nevét és kombináld a "fraud", "scam", "review" stb. kifejezésekkel. Érdekes találatokat kaphatsz, hidd el, ha már valakit átvertek, arról olvasni fogsz. Egy rossz tapasztalat is elég, de ha 5+ vélemény van arról, hogy kisemmizték, akkor gondolkodás nélkül hátrálj meg!
9) Felügyelet - forex esetén kritikus! Nem szabad átsiklani afelett, hogy a forex szereplők nagy része valóban alkot ezen a piacon. Egy jó bróker olyan mint egy jó fogorvos, gondnok, vagy nőgyógyász. Rábízol dolgokat, kitárulkozol neki, bízol benne. Ez oké is, csak amíg az orvosi kamara és a büntetőjog plusz még felelősségbiztosítás és a Ptk. is ott áll mondjuk a nőgyógyász mögött, mint védőháló - Téged ki véd meg egy bróker ámokfutásától? Rendben, vállalod a kockázatokat, de mi van ha nem fizetnek? Vajon kiterjed a felügyelet arra a szolgáltatóra, akivel most próbálsz bizniszelni? Megbízható-e az majd kiderül, ha pénzt veszítesz egy ügyleten az is benne van...de ha rosszhiszemű és a büdös életben nem látod a tőkéd? Na erre kell a felügyeleti szabályozás. Ha a "cég" ne esik felügyelet alá, gyorsan menekülj, mert szó szerint a vadnyugaton vagy!
10) Annyit fektess be, amennyi nem fáj...
11) A szerecsen szappanja segít! Mivel ezek a "cégek" viszonylag hamar lebuknak (pár nap/hét) és jönnek a negatív kommentek, ezért előszeretettel használnak szintén kamu "insider" blogokat, folyóiratoknak és szakértői oldalaknak álcázott hagzatos nevű siteokat, ahol hamis hozzászólásokkal fényezik magukat. Ez pont segít is nekünk, hiszen ezek a fényezőműhelyek szépen összeszedik nekünk, hogy pontosan mit is kerüljünk el. Íme az egyik legjobb:
https://www.coininsider.com/reviews/
De ez sem kutya:
Világos ugye? Ha látod a kiszemelt weboldalt és/vagy annak kísérteties klónját a fenti "szakértői oldalak" bármelyikén, akkor fuss és ne nézz vissza!
Ez most a legújabb, sírva fogsz röhögni!
Olvass tovább (II. fejezet) itt: